Program ma na celu wczesne wykrywanie zmian przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, co zwiększa skuteczność leczenia i szanse na pełny powrót do zdrowia.
Kto może skorzystać?
Program jest przeznaczony dla kobiet w wieku 25–59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały profilaktycznego badania cytologicznego. Kobiety należące do grup podwyższonego ryzyka mogą wykonywać badanie częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zakres programu
W ramach programu wykonywane jest bezpłatne badanie cytologiczne, pozwalające na wczesne wykrycie nieprawidłowych zmian w obrębie szyjki macicy.
Jak skorzystać z programu?
Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy zgłosić się do poradni ginekologicznej lub placówki realizującej program finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wyszukiwarka przychodni realizujących program: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne
Dlaczego warto?
Regularne wykonywanie badań cytologicznych umożliwia wykrycie zmian we wczesnym stadium, często jeszcze przed wystąpieniem objawów choroby, co znacząco zwiększa skuteczność leczenia.